Zrób sobie psychiczną przerwę od bólu

Trening uważności może pomóc złagodzić ból krótkotrwały i przewlekły.

Twój umysł jest potężnym środkiem przeciwbólowym, jeśli tylko da się mu szansę. Nauka wciąż pokazuje, jak trening uważności może radzić sobie z bólem – i nie trzeba lat, aby to opanować.

Stosowanie treningu uważności jest sposobem dla osób starszych na leczenie ciągłego bólu przewlekłego i okazjonalnych zaostrzeń bez konieczności ciągłego przyjmowania leków.

Zmień swój sposób myślenia

Trening uważności oznacza bycie świadomym obecnej chwili i akceptowanie sytuacji bez osądzania. Kiedy pojawia się ból, trening uważności pomaga przestawić myślenie z negatywnego nastawienia na rozpoznawanie bólu jako tego, czym jest – czymś, co można złagodzić.

Ta zmiana sposobu myślenia przerywa również przetwarzanie przez mózg bolesnych uczuć i może wywołać reakcję relaksacyjną, która w naturalny sposób uwalnia endorfiny, czyli substancje chemiczne poprawiające samopoczucie i pomagające złagodzić dyskomfort.

Celem treningu uważności nie jest wyeliminowanie bólu, ale raczej zarządzanie swoją reakcją na niego. Nie skupiasz się na przejściu z wysokiego poziomu 10 do zera w skali bólu, ale raczej 10 do około pięciu. Ta zmiana może zdziałać cuda, aby przejść przez bolesne epizody.

Ostatecznie, trening uważności ma na celu bycie w większym stopniu kontrolować swój ból. Ból zdarza się w życiu, a akceptacja tego, że występuje jest wyzwalająca i pokazuje, że nie musisz się go bać.

Praktyka czyni mistrza

Podobnie jak w przypadku nabywania jakiejkolwiek nowej umiejętności, nauka uważności wymaga praktyki. Sugeruje się by codziennie przez 20 minut wykonywać jakieś ćwiczenie uważności. To nauczy każdego pozostania w chwili obecnej, skierowania swoich myśli i pozytywnej energii w jedno doświadczenie.

Potrzeba około czterech do sześciu tygodni codziennej praktyki, aby uważność stała się naturalną reakcją na ból.

Istnieje wiele sposobów na praktykowanie treningu uważności. Idealna jest medytacja z przewodnikiem, ale oto kilka innych propozycji.

Licz oddechy. Zamknij oczy i skup się na oddychaniu, licząc oddechy do 10, a następnie wstecz do zera. Powtórz kilka razy. Coś tak naturalnego i powtarzalnego, jak oddychanie, może przenieść twoją uwagę z dala od bólu, a jednocześnie pomaga uspokoić niepokój.

Obserwuj i słuchaj. Obserwowanie świata przyrody, np. drzew na podwórku lub wiewiórek buszujących po okolicy, również może wywołać stan zamyślenia i relaksu.

Bądź świadomy, kiedy pojawia się ból. Czasami ból jest przewidywalny, a trening uważności może być środkiem zapobiegawczym. Na przykład, jeśli cierpisz z powodu nawracającego porannego bólu i sztywności, wykonaj trening uważności po pierwszym przebudzeniu.