Ból ręki przy pisaniu na klawiaturze

Czy sztywne ręce utrudniają Ci korzystanie ze smartfona lub komputera? Wypróbuj poniższe wskazówki, aby móc nadal korzystać z urządzeń.

Dzięki technologii świat jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko stuknąć w smartfon, napisać na klawiaturze lub kliknąć myszą. Nie jest to jednak takie proste, gdy podrażnia to podstawowe schorzenia, takie jak zapalenie ścięgien lub stawów.

Problemem są powtarzające się ruchy palców na klawiaturze lub sięganie i rozciąganie palców w przypadku myszy. W przypadku telefonu chodzi o powtarzające się ruchy jedną ręką i ciągłe chwytanie drugą ręką.

Czy masz styl pisania „polowanie i dziobanie”? Piszesz wyłącznie kciukiem? Może to prowadzić do nadwyrężenia. Zamiast tego rozdziel pracę między palce i dłonie. Zmieniaj palce, które wykonują pracę Jeśli używasz myszy tylko prawą ręką, spróbuj używać lewej. Albo zmień rękę, którą trzymasz smartfon.

Rób przerwy

Korzystanie z komputera lub smartfona to czynność wykonywana w pozycji siedzącej. Odsuwa Cię od aktywności fizycznej i ogranicza przepływ krwi do rąk, przez co stają się one sztywniejsze i trudniejsze do poruszania.

Aby temu przeciwdziałać, rób zaplanowane przerwy, zanim poczujesz potrzebę przerwania pracy. Zanim ręce zaczną dokuczać, już zdążyły się nadwyrężyć. Zapanowanie nad bólem i sztywnością zajmuje więcej czasu i w efekcie potrzebna jest dłuższa przerwa. Po 45 minutach aktywności zrób sobie pięciominutową przerwę. Wstań, napij się wody lub zrób cokolwiek, co całkowicie zmieni Twoją pozycję.

Rozciąganie nadgarstków i dłoni

Ważne jest, aby utrzymywać nadgarstki i dłonie w dobrej kondycji. Rozciągaj je co jakiś czas. Zacznij od nadgarstków, trzymając przedramiona nieruchomo i powoli poruszając pięściami w kółko. Następnie delikatnie otwieraj i zamykaj pięści, w miarę możliwości rozciągając palce. Upewnij się, że palce są ułożone w jednej linii i poruszają się razem oraz że żaden palec nie wyprzedza pozostałych ani nie pozostaje w tyle, co może się zdarzyć w przypadku zapalenia stawów.

Stosuj terapię ciepłem lub zimnem

Terapie ciepłem i zimnem mają różne zastosowania. Ciepło działa kojąco i rozluźnia mięśnie. Jest pomocne przed dłuższym pisaniem na klawiaturze lub korzystaniem z telefonu. Jest dobre na sztywność, ale nie na opuchliznę. Ciepło przenika głębiej do tkanek i stawów. Wilgotne ciepło można uzyskać poprzez moczenie rąk w ciepłej wodzie lub stosowanie rękawic do podgrzewania w kuchence mikrofalowej.

Lód jest środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Najlepiej sprawdza się w przypadku zapalenia ścięgien lub spuchniętych, gorących stawów. Wypróbuj okłady z lodu, rękawiczki do terapii zimnem (z żelowymi okładami, które trzymasz w zamrażarce) lub moczenie rąk w lodowatej wodzie. Ogranicz sesje terapeutyczne do 20 minut, aby nie uszkodzić skóry.

Unikaj niewygodnych pozycji rąk

Trzymanie lub poruszanie rękami w nienaturalny sposób może powodować ból. Na przykład, może sięgasz po mysz tylko nadgarstkiem, skręcasz nadgarstek podczas trzymania smartfona lub opierasz laptopa na palcach. Wszystkie te czynności wywierają nacisk na stawy i małe mięśnie. Użyj większych mięśni — na przykład całego ramienia, aby poruszać myszą — i nie obciążaj palców.

Używaj pomocnych narzędzi

Ułatw sobie pracę rąk i nadgarstków, korzystając z następujących narzędzi.

  • Wirtualni” asystenci lub funkcje głosowo-tekstowe. Większość komputerów i smartfonów ma funkcje, które pozwalają pisać na klawiaturze, pisać teksty lub wykonywać polecenia po prostu mówiąc na głos. Nie wiesz, jak z nich korzystać? Poszukaj w Internecie filmu instruktażowego lub poproś kogoś z rodziny o lekcję.
  • Wygodna mysz. Powinieneś być w stanie poruszać myszą bez konieczności mocnego jej chwytania lub zbyt szerokiego rozstawiania palców. Kup myszkę, która jest większa lub mniejsza, aby lepiej pasowała do Ciebie, lub wypróbuj myszkę pionową, która utrzymuje dłoń w pozycji zgodnej z uściskiem dłoni.
  • Rysik o szerokim uchwycie. Jest łatwy do trzymania i pozwala oszczędzić palce podczas stukania w smartfon lub tablet.
  • Uchwyt do smartfona. Uchwyt na kiju umożliwia regulację wysokości i kąta.
  • Żelowe podpórki pod nadgarstki. Kup je do klawiatury i myszy.
  • Kup wygodne krzesło. Upewnij się, że ma ono dobre oparcie i że siedzisz w nim prosto. Ciało to dynamiczny łańcuch. Gdy jedna część nie jest w dobrej pozycji, ma to wpływ na resztę ciała, w tym na ręce.