Wskazówki, jak odzyskać stare wspomnienia

Szczegóły dotyczące ważnych doświadczeń sprzed kilkudziesięciu lat mogą być nadal dostępne, jeśli uda Ci się je wydobyć z pamięci.

Czasami wspomnienia dotyczące pewnych doświadczeń pozostają krystalicznie czyste przez całe życie, jak na przykład moment, w którym powiedzieliście sobie „tak” lub po raz pierwszy trzymaliście w ramionach swoje dziecko. Inne ważne wspomnienia z odległych czasów mogą być trudniejsze do przywołania. Ale mogą one nadal być w Tobie, tylko trzeba wysiłku, aby je odzyskać.

Które wspomnienia pozostają z nami?

Spośród wielu wspomnień, które gromadzisz każdego dnia, tylko te oznaczone jako znaczące są zapisywane w pamięci długoterminowej Twojego mózgu. W naszych mózgach mamy system, który oznacza wspomnienia, które są w jakiś sposób ważne, abyśmy pamiętali je w przyszłości.

Dwie rzeczy oznaczają wspomnienie jako wyjątkowe:

Emocje. Zawarcie związku małżeńskiego jest przykładem bardzo emocjonalnego wydarzenia. W takich okolicznościach, cały szereg substancji chemicznych w mózgu staje się aktywny, ponieważ te wspomnienia są rejestrowane.

Osobiste znaczenie. Prawdopodobnie pamiętasz, co jadłeś dziś rano na śniadanie i jakie ubranie miałeś na sobie wczoraj. Ale gdybym zapytał cię o to za kilka dni lub miesiąc, nie miałbyś żadnych wspomnień na ten temat, ponieważ nie są one dla ciebie aż tak ważne.

Starzenie się wpływa na odzyskiwanie wspomnień

Czasami nawet wyjątkowe lub ważne wspomnienia są trudniejsze do zapamiętania. Do utraty pamięci przyczynia się kilka czynników związanych z wiekiem:

Pamięć pogarsza się po 30 roku życia. Istnieją liczne dowody na to, że nasza zdolność do odzyskiwania informacji osiąga szczyt między 20 a 30 rokiem życia. Kiedy mamy 50 lat, płaty czołowe, które odpowiadają za wyszukiwanie wspomnień, nie działają już tak dobrze jak kiedyś.

Wspomnienia zacierają się z czasem. Jeśli od lat nie myślisz o jakimś wspomnieniu, nie będzie ono tak żywe i silne jak kiedyś. Nie wracając do tego wspomnienia, mówisz swojemu mózgowi, że nie jest ono ważne, a inne wspomnienia mogą się na nim odłożyć.

Potrzebujemy pomocy, aby ożywić naszą pamięć. Kiedy jesteśmy młodsi, wewnętrzna podpowiedź – samo myślenie o czymś – może pomóc w odzyskaniu pamięci. Jednak kiedy jesteśmy starsi, bardziej polegamy na zewnętrznych wskazówkach, aby przywołać wspomnienia, takie jak dźwięk lub obraz.

Wywołaj wspomnienie

Aby reaktywować stare wspomnienie, musisz pomyśleć o zmysłach, które były zaangażowane, gdy pamięć była rejestrowana. Dzieje się tak dlatego, że kiedy doświadczałeś czegoś szczególnego lub ważnego, twoje spostrzeżenia – obrazy, dźwięki, zapachy, smaki, dotyk, myśli lub uczucia – były przechowywane w jednej części mózgu (korze mózgowej), a następnie wiązane razem jako pamięć przez inną część mózgu (hipokamp) i oznaczane, aby płaty czołowe mogły później odtworzyć wzorzec informacji.

Wskazówka z otoczenia (np. usłyszenie piosenki) lub wskazówka, którą generujemy (np. myślenie o ukończeniu szkoły średniej) może pomóc nam odzyskać pamięć. Im bardziej specyficzne są wskazówki dotyczące epizodów życia, które próbujesz sobie przypomnieć, tym bardziej prawdopodobne jest, że dopasujesz wzór i przywołasz stare wspomnienie.

Pomysły na wskazówki

Ponieważ możesz nie przywołać spontanicznie wskazówek związanych z dawno zapomnianym wspomnieniem, będziesz musiał je wygenerować. Zaleca się wypróbowanie następujących strategii:

  • Obejrzyj stare zdjęcia swojego domu, rodziny lub przyjaciół.
  • Przeczytaj wiersz, który napisałeś lub lubiłeś czytać, gdy byłeś młodszy.
  • Potrzymaj w ręku starą część ubrania, którą zachowałeś.
  • Przeczytaj stary list, osobisty dziennik lub artykuł z gazety.
  • Posłuchaj starej piosenki, którą Ty lub ktoś z Twojej rodziny uwielbiał.
  • Ugotuj posiłek, który przygotowywała dla ciebie mama lub tata.
  • Powąchaj coś, co może przywołać Twoje wspomnienia, np. książkę, poduszkę, perfumy lub jedzenie.
  • Odwiedź miejsce, które pamiętasz z młodości.
  • Obejrzyj stary film lub program telewizyjny.

Dodatkowe sugestie

Próbując przywołać dawne wspomnienia nie ruszaj się; czasami zamknij oczy i skup się na widokach, dźwiękach, zapachach, myślach i uczuciach związanych z każdym z nich.

A kiedy już przywołasz wspomnienia, zapisz je (zanim je zapomnisz) i wzmocnij je poprzez częste odwiedzanie ich w myślach, jeśli są przyjemne lub pomocne. Naprawdę możesz cofnąć się w czasie do konkretnego doświadczenia w swoim życiu.