Samodzielna pielęgnacja przy zapaleniu kaletki maziowej
Te bolesne dolegliwości mogą pojawić się nagle i bez wyraźnego powodu. Oto co możesz z nimi zrobić.
Czy kiedykolwiek obudziłeś się z tajemniczą opuchlizną w kształcie jajka na łokciu lub kolanie i nie masz pojęcia, co ją spowodowało? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz zapalenie kaletki maziowej.
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz zapalenie kaletki maziowej. Zapalenie jest zdecydowanie częstsze wraz z wiekiem i towarzyszy dłuższemu i bardziej aktywnemu życiu.
Zapalenie kaletki maziowej jest stanem zapalnym kaletki maziowej, małego wypełnionego płynem woreczka, który działa jak poduszka pomiędzy kością a otaczającymi ją mięśniami, ścięgnami lub skórą. Często atakuje kolano i łokieć, ale jeszcze częściej występuje w biodrze, ramieniu i pięcie.
Kiedy dotknie łokcia, przedniej części kolana lub pięty, obszar objęty stanem zapalnym może stać się bolesny lub delikatny w dotyku, ciepły i zaczerwieniony. Typowe jest puchnięcie przypominające gęsie jajo lub mały balonik. Natomiast w przypadku barku lub biodra, bolesny obszar zwykle wygląda normalnie.
Do zapalenia kaletki maziowej może dojść w wyniku urazu lub nadużywania stawu, np. nadmiernego klęczenia podczas prac w ogrodzie, wykonywania prac domowych lub długotrwałego opierania się łokciami o twardą powierzchnię. Nawet wykonywanie powtarzających się ruchów, takich jak malowanie sufitu, wykonywanie ćwiczeń fizycznych z niewłaściwą formą oraz chodzenie z niewłaściwą mechaniką może zwiększyć ryzyko zachorowania.
W przypadku zapalenia kaletki maziowej zakres ruchów stawu może być prawidłowy, ale odczuwamy ból podczas wykonywania określonych ruchów; na przykład, jeśli cierpimy na zapalenie kaletki maziowej stawu biodrowego, ból może pojawić się podczas leżenia na boku podczas snu, wchodzenia i schodzenia po schodach lub wstawania z pozycji siedzącej. Zapalenie kaletki podkolanowej może boleć zawsze, gdy staw jest w pełni zgięty.
Ponieważ ból i stan zapalny nie zawsze występują zaraz po określonej aktywności lub urazie, zapalenie kaletki maziowej często sprawia wrażenie, jakby pojawiło się znienacka, a pacjent może nie kojarzyć go z konkretną przyczyną.
Zapalenie kaletki maziowej czy zapalenie stawów?
Zapalenie kaletki maziowej może zostać pomylone z zapaleniem stawów, ponieważ występuje w pobliżu stawu. Często można je odróżnić na podstawie konkretnego miejsca występowania bólu lub obrzęku oraz poprzez poruszanie stawem. Jeśli boli przy nacisku, ale staw dobrze się porusza, prawdopodobnie nie jest to zapalenie stawów.
Dbaj o siebie
Samodzielna pielęgnacja jest najlepszym sposobem na rozpoczęcie leczenia większości przypadków zapalenia kaletki maziowej. Na przykład:
- Przez kilka dni odpoczywaj w miarę możliwości.
- Przykładaj okłady z lodu na bolesne miejsce przez 20 minut trzy lub cztery razy dziennie.
- Noś rękawy uciskowe lub owijki wokół bolesnego obszaru.
- Stosuj miejscowe środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Szukaj produktów, które zawierają lidokainę, salicylany lub diklofenak.
- Zażyj popularny, dostępny bez recepty niesteroidowy lek przeciwzapalny – taki jak ibuprofen lub naproksen – lub acetaminofen, aby złagodzić ból. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki dziennej.
Kiedy należy szukać pomocy?
Często trwa tydzień lub dłużej, aby ból i stan zapalny ustąpił, więc trzeba być cierpliwym i sumiennym.
Udaj się do lekarza, jeśli ból nie ustępuje, ponieważ może to być znak, że dzieje się coś innego niż zapalenie kaletki.
Jeśli występuje wyraźny obrzęk, poproś o zbadanie problemu przez lekarza, aby wykluczyć infekcję, która wymagałaby podania antybiotyków. Rzadko, gdy infekcja utrzymuje się lub nawraca pomimo leczenia, konieczna jest operacja.
Jeśli nie doszło do zakażenia, a problem nadal występuje, lekarz może zastosować zastrzyki z kortykosteroidów w okolice bolesnej kaletki, aby przyspieszyć gojenie.
Możesz uchronić się przed ponownymi zaostrzeniami, pamiętając o nadmiernym obciążaniu stawów. Noś nakolanniki, jeśli musisz klęczeć przez dłuższy czas. Rób regularne przerwy podczas wykonywania powtarzalnej pracy.
Jeśli cierpisz na zapalenie kaletki podkolanowej lub barkowej, regularnie wykonuj ćwiczenia rozciągające. Udaj się do fizykoterapeuty, aby dowiedzieć się, jakie ruchy są najlepsze i najbezpieczniejsze dla Twojego konkretnego schorzenia. Ponadto, utrata zbędnych kilogramów może pomóc zmniejszyć nacisk na biodro i kolano, co może prowadzić do zapalenia kaletki maziowej.