Czy to demencja, czy coś innego?

Wiele przypadków utraty pamięci nie jest związanych z demencją, ale wynika z innych, uleczalnych schorzeń.

Ostatnio zdarza Ci się zapominać różne rzeczy – klucze, a może imiona. Czasami masz trudności ze znalezieniem właściwego słowa w rozmowie lub powtarzasz się innym. Zastanawiasz się, czy są to objawy demencji?

Jeśli to do ciebie podobne, pamiętaj, że nie jesteś sam. Wiele osób trafia do lekarzy, zastanawiając się nad tym samym. Jednak w większości przypadków to nie demencja jest przyczyną ich problemów. Liczba osób z demencją wzrasta, po prostu dlatego, że więcej ludzi żyje dłużej.

Częste przyczyny problemów z pamięcią

Istnieje wiele możliwych powodów słabnącej pamięci, od zaburzeń nastroju do leków, które bierzesz. Najczęstszą przyczyną jest jedna z następujących przypadłości:

Depresja, stres lub niepokój. Kiedy jesteś niespokojny, zestresowany lub przygnębiony, wpływa to na sposób, w jaki twój mózg przechowuje wspomnienia. Po pierwsze, możesz być rozproszony, a tym samym mniej prawdopodobne jest, że przypomnisz sobie informacje, ponieważ nie byłeś uważny, kiedy się ich uczyłeś. Ludzie mogą mieć problemy z opóźnionym zapamiętywaniem, ponieważ ich mózgi nie są w nastroju do przetwarzania lub przyswajania nowych informacji.

W niektórych przypadkach mózg może być mniej efektywny w przechowywaniu wspomnień, gdy jesteś pod wpływem silnego stresu, ponieważ amygdala, część mózgu odpowiedzialna za instynkt przetrwania, może przejąć główną rolę i przekierować energię z części mózgu, która zajmuje się zadaniami wyższego rzędu. To właśnie dlatego niektórzy ludzie doświadczają całkowitych zaników pamięci po traumatycznym wydarzeniu.

Wiele z tych problemów związanych z nastrojem uległo pogorszeniu w wyniku pandemii COVID-19.

Leki. Wiele leków może powodować problemy z pamięcią. Jednym z najczęstszych inicjatorów kłopotów z pamięcią jest difenhydramina, lek przeciwhistaminowy występujący w Benadrylu i innych popularnych produktach dostępnych bez recepty, takich jak Tylenol PM i Advil PM. Diphenhydramina działa na pewne neuroprzekaźniki w mózgu bezpośrednio związane z pamięcią. Jeśli masz zapalenie stawów i weźmiesz kilka Tylenol PM w nocy, może to wpłynąć na twoje poznanie w ciągu dnia.

Inną grupą problematycznych leków są leki z kategorii zwanej benzodiazepinami. Obejmują one leki takie jak lorazepam (Ativan), diazepam (Valium) i alprazolam (Xanax), które są powszechnie stosowane w leczeniu lęku, bezsenności i zaburzeń napadowych.

To nie są jedyne problematyczne leki. Istnieje wiele innych, które mogą mieć podobny wpływ na Twoją pamięć. Dlatego, jeśli zauważasz zmiany, porozmawiaj z lekarzem o lekach, które przyjmujesz.

Alkohol. Tak jak leki mogą wpływać na funkcje poznawcze, tak samo picie alkoholu może stać się coraz bardziej problematyczne wraz z wiekiem. Wraz z wiekiem kobiety mogą tracić na wadze, a to, oprócz naturalnych zmian metabolicznych, może nasilać działanie alkoholu. Nawet jeden drink dziennie może wystarczyć, aby spowodować problemy z pamięcią, a wraz ze wzrostem spożycia mogą one stać się jeszcze bardziej wyraźne.

Bezsenność. Słaby sen i problemy z pamięcią są często powiązane. Kiedy jesteś zmęczony, nie tylko jesteś mniej uważny, ale twój mózg może być ospały i mniej zdolny do szybkiego wyszukiwania informacji. Ponadto, sen odgrywa ważną rolę w przechowywaniu pamięci. Eksperci uważają, że wspomnienia są porządkowane i archiwizowane podczas snu; niewystarczająca ilość lub niska jakość snu zaburza ten proces.

Problemy medyczne. Rzadziej utrata pamięci może być spowodowana chorobami podstawowymi, takimi jak urazy mózgu, udar, niedobór witamin czy problemy z tarczycą. Dlatego ważne jest, aby rozważyć te przyczyny wspólnie z lekarzem.

Poszukiwanie metod leczenia

Większość problemów z pamięcią niezwiązanych z demencją da się leczyć. Na przykład problemy z pamięcią związane z depresją zwykle ustępują po rozpoczęciu przyjmowania leku przeciwdepresyjnego. Problemy związane z lekami mogą również dość szybko ustąpić po odstawieniu leku wywołującego.

Jednak, o ile w przypadku niewielkich problemów z pamięcią można poświęcić trochę czasu na zebranie informacji, o tyle pewne zmiany poznawcze wymagają natychmiastowej uwagi. Należą do nich zmiany, które pojawiają się nagle lub którym towarzyszą halucynacje, paranoja lub urojenia .

Należy również niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia problemów z pamięcią, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu, takich jak pozostawienie przedmiotów na kuchence, lub takich, które sprawiają, że nie czujemy się bezpiecznie prowadząc samochód.

Ale choć zaniki pamięci mogą wydawać się przerażające, w wielu przypadkach mają łagodną i uleczalną przyczynę.

Co robić w przypadku problemów z pamięcią?

Jeśli zauważysz u siebie problemy z pamięcią, nie zakładaj automatycznie najgorszego. Zamiast tego zacznij zbierać informacje o występujących u Ciebie lukach w pamięci i zapytaj innych, czy zauważyli zmiany. Bliscy często jako pierwsi dostrzegają różnice w twoim zachowaniu lub zauważają wzorce.

Następnie przedstaw swoje obawy lekarzowi. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą pełną listę leków i wspomnieć o wszelkich innych objawach, których możesz doświadczać. Na przykład:

  • Czy trudniej ci zasnąć lub utrzymać sen w nocy?
  • Czy zdarzają ci się wypadki z pęcherzem?
  • Czy miałeś ostatnio jakieś upadki?

Wszystkie te rzeczy pomogą twojemu lekarzowi uzupełnić obraz tego, co może się dziać.